Airbnb zkušenosti a na co si dát pozor při ubytování?
Airbnb a na co si dát pozor při ubytování
Již dříve jste se na tomto blogu mohli dočíst o Couchsurfingu, platformě pro bezplatné sdílení ubytování. Airbnb se Couchsurfingem ve svých začátcích jistě inspiroval, nicméně celý koncept Airbnb je založen na odlišných základech. Za ubytování v soukromí přes tento systém totiž platíte. Podobné jako u CS je udělování referencí i vzájemné hodnocení.
Airbnb je komunitní web, který spojuje na jedné straně pronajímatele pokojů v bytech, bytů, i celých domů a na druhé straně zájemce o ubytování.
Airbnb pochází jako většina amerických projektů z oblasti Sillicon Valley a jeho vznik připomíná americký sen. V roce 2008 dva nezaměstnaní spolubydlící Brian Chesky a Joe Gebbia nabídli v době konání Sanfranciské konference svůj volný obývák k pronájmu. Tím se zrodil nápad na web poskytující krátkodobé ubytování v soukromí. Airbnb je zkratkou „Air bed and breakfast“ (nafukovací postel a snídaně), což byl také původní název webu. Za nedlouho se k projektu připojil harvardský absolvent Nathan Blecharczyk a start-up nabral na obrátkách. Po investici 30 tisíc dolarů mladíci spustili samotný web a přes určitý vývoj došlo k mezinárodní expanzi, kdy má nyní airbnb v nabídce více než půl milionu inzerentů ve 33 000 městech a 192 zemích.
Jako každá součást takzvané sdílené ekonomiky, i Airbnb má své zákonitosti a logická pravidla, na která je třeba brát ohledy, máte-li jakékoliv pochybnosti:
- Zamyslete se nad cenou ubytování – některé nájmy jsou levnější než jiné. Některé z nich ale až přespříliš. Je-li cena příliš nízká, pravděpodobně k tomu bude nějaký rozumný důvod.
- Před rezervací kontaktujte vlastníka – proberte s pronajímatelem vše, co Vás zajímá. Není-li jeho profil dostatečně vypovídající, zeptejte se ho na to, co byste rádi věděli. Nejen o jeho osobě, ale i o lokaci a hlavně o samotném bydlení.
- Napište předchozím hostům – máte-li opravdové pochyby, najděte předchozí hosty a kontaktujte je. Nový Airbnb navíc spojuje profily s Facebook konty.
- Používejte selský rozum, tím eliminujete 99,9 % problémů. A buďte klidní, systém hodnocení je na airbnb perfektní a šance že se setkáte s nepříjemnostmi, používáte-li dobře hodnocené hostitele, je minimální.
Airbnb zkušenosti v Česku
Češi jsou národem podnikavců a lákavý přivýdělek formou krátkodobého pronájmu obydlí přilákal už několik tisíc hostitelů. Ceny od dvou stovek do několika tisíc za pokoj, byt či celý dům a již poměrně široká nabídka ve všech krajských městech, ale i všemožných vesničkách.
Moje známá pronajímá panelákový, skromně, ale vkusným způsobem vybavený byt v Brně a dle vlastních slov díky airbnb vydělá o cca 70% více, než kdyby byt pronajímala dlouhodobě jednomu nájemníkovi. Tak jako všude v podnikatelském prostředí je třeba se něčím odlišit. V tomto případě prodává hlavně krásně nafocený home-made nábytek a vybavení. Airbnb najímá z vlastní iniciativy zkušené místní fotografy a zdarma Vám je, pokud jste aktivními uživateli, pošle Vaše obydlí nafotit. Časově náročné je dle jejích slov vítání hostů, výměna lůžkovin a samotný úklid. S tím však mohou pomoci služby pro hostitele airbnb, jako například pražský „be like local„.
Dalším pomocníkem může být start-up Guesty, který nabízí za procento ze zisku kompletní správu Vašeho airbnb profilu, včetně SEO optimalizace, odpovědí na dotazy hostů, koordinace předání klíčů, domluvy s úklidovou firmou atd. Guesty funguje jako jakási nástavba na airbnb konto a ušetří Vám celou řadu starostí.
UPDATE – kredity zdarma, kód na 500 Kč na první ubytování
Jednoduché jak facka – navštivte airbnb.com přes tento odkaz, obdržíte 500 Kč na Vaše první ubytování.
Tady je žebříček nejzajímavějších ubytování na Airbnb
Mrknětě
http://obletsvet.cz/top-ubytovani-na-airbnb/
Díky za článek. Cestujeme s Airbnb už nějaký čas a funguje to skvěle. Byli jsme přes ně v New Yorku, Mauriciu, Bali a taky všude možně po Evropě. Má to hlavně význam na delší dobu pobytu, přece jen – na druhé straně jsou lidé, kteří toto provozují jako okrajovou činnost. Takže pro jednu dvě noci volíme většinou něco jiného… tak v 80%
Všude na webu oslavovanému a vychvalovanému airbnb je třeba přiznat i negativa (ty se samozřejmě už tolik nezvěřejňují). Přestože se portál tváří vysoce profesionálně, stále je postaven na ryze amatérských základech. Na rozdíl od např. booking.com nebo hotel.cz totiž u airbnb neexistuje garance toho, za co zaplatíte. Co to znamená v praxi? Klidně se vám může stát, že 24hodin před odjezdem na vysněnou dovolenou (na kterou jste si už samozřejmě koupili letenky/jízdenky, nahlásili v práci nepřítomnost, objednali si vstupenky např.do divadla apod.) bude vaše zaplacená airbnb rezervace ubytování hostitelem zrušena z důvodů…. „sem si dosaďte cokoli chcete“. K shánění náhradního ubytování, zvláště pokud jste si vybrali vrchol sezóny v některé atraktivní destinaci, vám airbnb popřeje hodně štěstí. Koneckonců místo pod mostem se vždycky nějaké najde…
Druhým nešvarem airbnb je platební morálka. Platíte ve chvíli, kdy stisknete tlačítko rezervovat. Peníze z účtu vám zmizí ve stejnou chvíli. Pokud však hostitel vaši rezervaci nepotvrdí do 24hodin, nebo ji později zruší (jak bylo uvedeno výše), případně se vy sami rozhodnete pro storno, investovaná částka (po odečtení příslušných servisních poplatků) se vám rozhodně hned tak nevrátí. Obrňte se trpělivostí, protože budete čekat ne den nebo týden, ale spíše několik týdnů, dost možná i měsíc a víc. Vždyť chudí američtí podnikatelé musejí také nějak vydělávat…
Tak hurá na cesty s airbnb….!!!
Díky moc za článek taky
My se ženou už jezdíme jen přes Airbnb. Teď zrovna píšu ze Sidi Ifni (Maroko), kde jsme přes Airbnb na 10 dní. Doporučuji na delší dobu navrhnout slevu pronajimateli… z 90% to funguje.
Užívejte života