Jak se ubytovat v jakékoliv zemi zdarma? Zkuste Couchsurfing
Jak by se Vám líbila představa o bezplatném ubytování kdekoliv na světě a to i na nejlepších adresách ve světových metropolích? Znáte couchsurfing? Ten to umožňuje.
Co je to Couchsurfing?
Couchsurfing vznikl docela náhodou, v roce 1999, kdy američan Casey Fenton vyjel na cestu na Island. Oslovil s žádostí o přespání více než 1500 studentů a dostalo se mu více než 50 odpovědí. To ho inspirovalo k myšlence vytvoření komunitního serveru Couchsurfing.org, který spojuje lidi podobného myšlení, cestovatele a milovníky cizích jazyků. Každý z nynějších 3,5 milionu uživatelů buď nabízí svůj gauč (couch) či postel, případně jako cestovatel na těchto gaučích přespává u jiných členů komunity.
Chcete zítra ubytovat dvě ruské cestovatelky na jejich cestě kolem světa či si na víkend zaletět do Milána a přespat vedle náměstí Dómu? To vše Vám umožní server, fungující již 15 let. Couchsurfing, na kterém funguje princip ověřených profilů, hodnocení a doporučení, spojuje lidi všech ras, vyznání a ročníků narození. Jsou to většinou cestovatelé, lidé otevření novým myšlenkovým pochodům a lidé co rádi sdílí svoje názory a pocity. A také své bydlení.
Jak získám možnost zdarma někde přespat?
Snadno. Založíte si na Couchsurfingu profil, nahrajete pár fotek a můžete rozesílat tzv. Couch requesty (žádosti o ubytování). Tato žádost by měla být personalizována, tj. ve stručnosti popíšete, proč by Vás měl daný člen komunity ubytovat, proč jste si vybrali právě jej a např. o čem byste se s daným couchsurferem chtěli bavit. Pokud ještě nemáte žádné hodnocení v systému, může možná hledání prvního hostitele chvilku trvat. Svého hostitele můžete najít přes obsáhlý systém filtrování. Pokud např. jedete do Španělska a neumíte španělsky ani slovo, zadáte do filtru jako požadovaný jazyk češtinu a hned na Vás vyskočí stovky českých couchsurferů žijících ve Španělsku.
Kdo bere měl by i dávat
Pokud Vás myšlenka spaní u cizích dobrodruhů nadchla, snažte se být dobrým členem komunity. Zvykem bývá svému hostiteli přivést malou pozornost, případně ho svoji přítomností potěšit natolik, aby měl i příště radost z pomoci druhým. Mluvit stejným jazykem je naprostý základ. Zkuste se do role kolegy couchsurfera vžít a nějak mu jeho roli zpříjemnit. Pokud můžete stejnou měrou pomoci dalším lidem, neváhejte nafotit svoji pohovku a nabídnout jí dalším surferům. Uděláte dobrý skutek a poznáte skvělé lidi. Další forma pomoci je zaslání příspěvku ve výši 19 USD organizaci Couchsurfing International, která server provozuje a financuje. Zároveň tím získáte status ověřeného člena.
Couchsurfing a moje zkušenosti
Skvělé. Ještě na studentském bytě jsme ubytovali desítky cizinců, kteří přijeli buď do Brna na skok za památkami, nebo na začátku svojí stáže hledali pár dní svoje vlastní bydlení a neměli kde spát. Tyto zkušenosti zúročil můj kamarád založením vlastního hostelu, který mu dodnes velmi dobře funguje. Couchsurfing je také například nástrojem umožňující mladým Íráncům každodenní kontakt se západním světem a to přímo v jejich domácnostech. Zažil jsem to na vlastní kůži.
Pingback: Airbnb zkušenosti a na co si dát pozor při ubytování? by O Internetu